Ero sivun ”Aika” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
p |
|||
| (13 välissä olevaa versiota samalta käyttäjältä ei näytetä) | |||
| Rivi 15: | Rivi 15: | ||
! [[Lohikäärmeiden Aika]] | ! [[Lohikäärmeiden Aika]] | ||
| | | | ||
| − | | | + | | <ul><li>2 milj. vuotta sitten ajoitetut [[Ihmiä|ihmiöiden]] fossiilit</li></ul> |
| − | | | + | | |
| | | | ||
| | | | ||
| Rivi 28: | Rivi 28: | ||
| | | | ||
| | | | ||
| − | | <ul><li>[[Yxymsbörg]] perustetaan</li><li>[[Pyhä Aadraic]] julistaa [[Iirenmaa]]n suojelualueeksi</li></ul> | + | | <ul><li>'''1 [[YA]]''' [[Yxymsbörg]] perustetaan</li><li>[[Pyhä Aadraic]] julistaa [[Iirenmaa]]n suojelualueeksi</li></ul> |
| | | | ||
| | | | ||
| Rivi 36: | Rivi 36: | ||
| ~3000 v. | | ~3000 v. | ||
| | | | ||
| − | | <ul><li>Suvannon usvajaisepidemia</li><li>Suvannon usvajaisepidemia uusiutuu 187 vuotta myöhemmin</li><li>[[Puhuva Pää]], [[Hukka]], [[Talsi]]</li></ul> | + | | <ul><li>'''1 [[WA]]''' [[Walbaron]] perustetaan</li><li>[[Batavian sisällissota]] muutaman vuoden ennen Suurta Idänsotaa</li><li>[[Suvannon usvajaisepidemia]] n. 40 vuotta Suuren Idänsodan jälkeen</li><li>Suvannon usvajaisepidemia uusiutuu 187 vuotta myöhemmin</li><li>[[Puhuva Pää]], [[Hukka]], [[Talsi]]</li></ul> |
| − | | | + | | <ul><li>[[Suuri Idänsota]]</li></ul> |
| − | | <ul><li>7632 [[YA]] [[Kolmitoistavuotinen Yö]]</li></ul> | + | | <ul><li>'''7632 [[YA]]''' [[Kolmitoistavuotinen Yö]]</li></ul> |
| | | | ||
| | | | ||
| Rivi 48: | Rivi 48: | ||
| ~1000 v. | | ~1000 v. | ||
| | | | ||
| − | | <ul><li>[[Murtumattomat Mahtiaseet]] murtuvat</li><li>[[Hukanusko]]</li></ul> | + | | <ul><li>'''1 [[WMA]]''' [[Murtumattomat Mahtiaseet]] murtuvat</li><li>[[Hukanusko]]</li></ul> |
| | | | ||
| − | | <ul><li>11111 [[YA]] [[Hurja Yö]]</li></ul> | + | | <ul><li>'''11111 [[YA]]''' [[Hurja Yö]]</li></ul> |
| | | | ||
| | | | ||
| Rivi 57: | Rivi 57: | ||
! [[Sankareiden Aika]] | ! [[Sankareiden Aika]] | ||
| ~500 v. | | ~500 v. | ||
| − | | | + | | |
| − | | <ul><li>Murtumattomien Mahtiaseiden uudelleentaonta</li><li>[[Mahtavat Muuttuvat Mahtisamoojat]]</li></ul> | + | | <ul><li>Murtumattomien Mahtiaseiden uudelleentaonta</li><li>[[Mahtavat Muuttuvat Mahtisamoojat]]</li><li>'''1 [[WUA]]''' [[Walbaron]]in viimeinen [[Morkotti]]-vaikutteinen keisari syrjäytetään</li></ul> |
| − | |||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| + | | <ul><li>[[Coolpoolin tulipalo]]</li></ul> | ||
|- style="vertical-align: top;" | |- style="vertical-align: top;" | ||
! [[Auringonlaskun Aika]] | ! [[Auringonlaskun Aika]] | ||
| ~1000 v. | | ~1000 v. | ||
| − | | <ul><li>492 [[WUA]] (1 [[LA]]) [[Malomelo]] löydetään</li></ul> | + | | <ul><li>'''492 [[WUA]]''' ('''1 [[LA]]''') [[Malomelo]] löydetään</li></ul> |
| − | | | + | | <ul><li>'''554 [[WUA]]''' ('''63 [[LA]]''') [[Walbaron]]in keisari ottaa käyttöön musteveron [[Hamarranmeri|Hamarranmeren]] mustekalakannan turvaamiseksi ja useita paikannimiä lyhennetään</li></ul> |
| | | | ||
| − | | <ul><li>12000 [[YA]] (517 [[WUA]]) [[Ensimmäinen ruusukaalisota]]</li><li>12031 [[YA]] (548 [[WUA]]) [[Toinen ruusukaalisota]]</li><li>1108 [[WUA]] [[Kruununmaa]]ssa alkaa [[Ruhtinaiden Aika]]</li><li>1601 [[WUA]] Kruununmaassa alkaa [[Kuninkaiden Aika]]</li></ul> | + | | <ul><li>'''12000 [[YA]]''' ('''517 [[WUA]]''') [[Ensimmäinen ruusukaalisota]]</li><li>'''12031 [[YA]]''' ('''548 [[WUA]]''') [[Toinen ruusukaalisota]]</li><li>'''1108 [[WUA]]''' [[Kruununmaa]]ssa alkaa [[Ruhtinaiden Aika]]</li><li>'''1601 [[WUA]]''' Kruununmaassa alkaa [[Kuninkaiden Aika]]</li></ul> |
| | | | ||
| | | | ||
Nykyinen versio 25. maaliskuuta 2022 kello 12.05
Aika on aika vaikea käsite. Sitä mittaamalla voidaan asettaa ilmiöt tapahtumahetkensä mukaiseen järjestykseen. Erilaisia ajanlaskutapoja käsitellään artikkelissa ajanlasku.
Maailmanhistorian tapahtumia ajan eri hetkinä
| Theresia | Westhania | Itämaat | Nymesia | Itäläntis | Janner | Easnoth | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lohikäärmeiden Aika |
|
|||||||
| Kansainvaellusten Aika | ~5000 v. |
|
|
|||||
| Kultaiset Ajat | ~3000 v. |
|
|
|||||
| MAAILMANLOPUN YÖ | ||||||||
| Musta Aika | ~1000 v. |
|
||||||
| Sankareiden Aika | ~500 v. |
|
||||||
| Auringonlaskun Aika | ~1000 v. |
|
|
|||||